Honnan vegyünk  nyuszit?

Semmi esetre se állatkereskedésből, vagy szaporítótól, tudom az ember szíve megesik az állatkereskedésben. De remek példa egy kedves ismerősöm vett húsvétra nyuszit a fiának, oroszlánfejű törpe nyusziról van szó, aki mára 6 kg, de igaz, hogy oroszlánfejű.

Vannak tenyésztők. A Magyar Nyúltenyésztők Fajta Klubja, MNYOE tart nyilvántartást a tenyésztőkről, ki milyen nyuszival foglalkozik?, és hol?.....

A tenyésztők figyelnek a nyuszik egészségére a leválaszthatóságra. A szaporítók már 4 hetesen is odaadják a nyuszit, nem törődve azzal, hogy esetleg párnapon belül elpusztulhat.

Ha nyuszit vásárolunk, figyeljünk arra, ha egy helyben gubbaszt, bágyadt esetleg még a hasa is püffedt, homályos a tekintete biztos van valami betegsége, inkább ne hozzuk el.

Nyuszi felszerelések

Elsősorban ketrec mielőtt elhoznánk a nyuszit el kell döntetnünk, hogy kint a kertben vagy esetleg a lakásban szeretnénk tartani. Az ideális ketrec méret egy nyuszinak: 100X50 ettől nagyobb lehet, kisebbet nem ajánlok.

Beltéri ketrecek:

Kültéri ketrecek:

Ketrec tartozékok:

  • Etető (kerámiát ajánlok, mert nehezebben tudja kiborítani a takarmányt)

  • Itató (higiénikusabb az én elnevezésem szerint a szopókás itató, mint a tál, mert ahogy szaladgál a ketrecben a nyuszi tele szórja a tálat mindennel, míg a szopókásat nem tudja.)

  • Szénarács
  • WC

  • Fekvőhely, ami lehet elbújó hely is.
  • Valamint nem árt egy kisállat szállítót is venni, amiben tudjuk vinni a tenyésztőtől haza, vagy évente az állatorvoshoz......
  • Alom (a WC-be fapellet, a ketrecbe lehet kevés szalmát szórni, ha akarunk, de van aki nem rak semmit)
  • Széna (a széna rácsba)
  • Táp (a tenyésztőtől kell, hogy kapjunk legalább 1-2 kg kezdő élelem csomagot, ami tartalmazza az addig kapott takarmányt, így amivel a vevő szeretné majd a későbbiekben etetni a nyuszit, át lehet szoktatni a régi és az új táp összekeverésével)

Szobatisztaság

Azt szoktam javasolni a vásárlóknak, hogy 2-3 napig ne tegyék be a nyuszi WC-t a ketrecbe, mert a nyuszi kijelöli a sarkot magának, ahova végzi a dolgát 2-3 nap után, ha kitakarították a ketrecet a megjelölt sarokba kell rakni a WC-t. Forgács helyett fapelletet javaslok mindenkinek főleg lakásba, mert nem olyan szagos, mint a forgács.

Három verzió van:

​- van alomtálcája, amibe alom van, (a legjobb a pellet!! Extra nedvszívó, szagtalanít és higiénikus) a ketrecben máshol alom nincs, max. egy kispárna aludni (így lesz legkönnyebben szobatiszta) Ezt tökéletes a kinti nyuszinak is (kivétel télen, mert akkor fázhat), tipikusan szoba nyusziknak javaslom.

- van alomtálca és alatta is van alom a ketrecben (így előfordulhat, hogy szétbogyózik, de csak az alomba pisil) Így könnyebb takarítani, kinti nyusziknak és bentieknek is javaslom.

- nincs alomtálca, alatta van mindenhol alom, ezt csak kinti nyuszinak javaslom, mert bent ezt takarítani nem túl nagy öröm.

Veszélyek elkerülése a lakásban

Köztudott, hogy a nyuszik szeretnek rágni, lételemük a rágás, muszáj, mert a foguk folyamatosan nő. Ezért ha kiengedjük a ketrecből, nagyon kell figyelni, hogy semmilyen vezeték ne maradjon a nyuszi útjában, ugyanez vonatkozik a szobanövényekre. Némelyik szobanövény mérgező hatással van/ lehet a nyuszikra.

Egy nyuszi legyen ,vagy kettő ?

Egy nyuszi is el van magában, de ha társasága van, nem unatkozik. Ahogy a vevőim mondanák elnyuszognak egymással.

Minden esetre, ha úgy döntenénk, hogy kettőt szeretnénk vegyük figyelembe, hogy különböző neműek ne legyenek, vagy ha még is, akkor ivartalanítani kell.

Ha két bakot veszünk, egy idő után lehet, összeverekszenek így minél hamarabb ivartalanítani kell,

Ha viszont két nőstényt veszünk, akkor csak testvéreket, mert más alomból verekedés lenne.

Nyuszi fogak

Az állandóan növésben levő metszőfogak. A nyúlnak felül két pár, alul egy pár metszőfoga van. Ezek a felső "dupla" metszőfogak különítik el őket a valódi rágcsálóktól, amelyeknél egy-egy metszőfog nő. Rendkívül fontos tehát, hogy ezek a fogak szabályosan álljanak és elöl pontosan érjenek össze, hiszen csak így biztosíthatják egymás megfelelő koptatását. Ha nem a megfelelő szögben nőnek - ami lehet öröklődő hiba vagy tartási hiba is (ez még vitatott) -, az állat nem tud rendesen enni.

Az alábbi ábrákon láthatók a metszőfogak oldalnézetből:

Természetes jó fogállás:

Helytelen túl nőtt fogállás, állatorvoshoz kell fordulni fog metszésre, vagy akár műtétre:



Nyuszi karom

A napi feladatokon túl nem árt, ha néha szemmel tartjuk pl. kedvencünk karmainak állapotát, nem túl hosszúak-e. A lakásban tartott nyuszik nem tudják olyan mértékben koptatni, mint amilyen gyorsan az növekedne, ezért mérettől függően, havonta-két havonta nem árt azt ellenőrizni, és szükség esetén a karomvágásra alkalmas eszközzel levágni. Fontos, hogy NE tövig vágjuk le, hanem a fény felé tartva nézzük meg, hogy meddig tart benne az ér, és a felett vágjuk le. Vagy ha nem látjuk jól, hogy meddig tart, olyan rövidre vágjuk, hogy a szőrből ne lógjon ki.



Ivartalanítás

Az ivartalanítás mellett szól:

1. Az ivartalanítással megelőzhető a rákos megbetegedés. A 4 évesnél idősebb nőstény nyulaknak 80% esélyük van a méhrákra, mivel folyton osztódik a méhszövet. Ugyanígy a bakoknál here és prosztata rák alakulhat ki.

2. Meghosszabbítja a nyuszi életét akár 2-5 évvel is.

3. Elmúlnak az ivarzás okozta kellemetlen viselkedések. pl.: jelölés, nem szobatiszta, ivarzik.

Ha az ivartalanítás sem oldja meg a rossz viselkedést, akkor sem a nyúl hibája. Sajnos akkor a gazdi nem állított fel egyértelmű szabályokat, hogy mit szabad és mit nem. Kezdődhet a napi 15-20 perces nevelési tréning! Viszont ne adjuk fel rögtön, mert a nemi hormonok csak 5-6 hónap alatt ürülnek ki a szervezetből a műtét után, tehát az ivartalanítást követő hónapok alatt nyugszik le a nyuszi.


Kommunikáció

 Nyöszörög : valami nem tetszik neki

 Megnyal vagy óvatosan harapdál: szeretlek

 Visít: iszonyatosan fél

 Morgás: bátorság

 Bökdös az orrával: szimpátia kifejezése, barátkozás

 Ellök: "hagyjál már"

 Dörzsöli az orrát/állát valamihez: területkijelölés, odadörgöli a saját szagát

 Hason, oldalon vagy háton fekszik, kinyúlik: nagyon jól érzem magam, boldog vagyok

 Háton forgolódás: "iszonyat jól vagyok, biztonságban érzem magam"

 Sziszegés: "ideges vagyok, támadok"

 Gubbaszt vagy lelapul: félelem vagy rosszkedv jele

 Dobbantás: félelem jele

 Két lábra áll és hegyezi a fülei: figyel, kíváncsi 

 Gyorsan ugrál, futkos, cikázik, forog: "Jaj, de jó kedvem van, szeretek szaladgálni."

HANGJELEK

Zümmögő, morgó hang: akkor hallatják, ha udvarolnak vagy párosodnak.

Sipító, csipogó hang: ha a kölykök kigurulnak a fészekből, ezzel a hanggal próbálják meg felhívni anyjuk figyelmét.

Röfögő morgás a kölykök között: az éhség jele. A kölykök hatalmasakat ugranak és közben ezt a hangot hallatják.

Visítás, sivalkodás: ha egy nyuszi halálosan megijed, vagy hirtelen fellépő, erős fájdalmat érez (pl. megharapja egy másik nyúl), akkor elkezdhet ordítani.
Fogcsikorgatás: a nyuszinak erős fájdalma van, kedvetlenül ücsörög egy sarokban, szeme fénytelen.

Fogcsattogtatás: a nyuszkó jól érzi magát. Alvás és simogatás közben gyakran hallhatjuk ezt a halk csattogást.

Halk, zümmögésre és csipogásra emlékeztető hang simogatáskor: nagyon jól érzi magát, élvezi a kényeztetést.

Morgás: elégedetlen. Ha pl. megfogjuk és hirtelen nem kap levegőt, gyors egymásutánban többször is kiadja ezt a durcás hangot. Ha a morgáshoz fújtatás is járul, és még a fülét is hátracsapja, vigyázzunk, mert ha ezeket a jeleket figyelmen kívül hagyjuk, egy gyors, támadó előreugrás következik, s kapunk egy lassan gyógyuló harapást vagy karmolást.


TESTBESZÉD

Felborul és "elgurul": jól érzi magát.

Kapar: nyugtalan, szeretne kijönni a ketrecből, vagy ha egy olyan ketrecbe tettük, amelyben röviddel azelőtt egy másik nyuszi volt, megpróbálja "kiásni" és felülírni a szagjeleket. Ivarzó nőstények gyakrabban kaparnak, s az izgága természetű egyedek is gyakrabban csinálják.

Dobol a hátsó lábával: megijedt, riadót fúj, figyelmezteti társait a veszélyre.

Finoman bökdös az orrával, s bebújik a kezünk alá: "Simogass meg."

Erős lökés, esetleg morgással társítva: "Most hagyj békén!"

Nyalogatás: a szeretet jele, egyértelműen a tudtunkra adja, hogy szeret bennünket.

Lapít, fülét a hátára szorítja, szeme kitágul: fél.

Oldalára fekszik, kényelmesen "elterül": nagyon jól érzi magát, szundikálni szeretne.

Kényelmesen "elül", fülét hátára szorítja (kivéve, ha lógófülű...): ez is jellegzetes pihenő pozíció.


KOMMUNIKÁCIÓ SZAGJELEKKEL

A nyulak háromféle szagmiriggyel rendelkeznek:

- Állmirigy: Ha állmirigyüket odadörzsölik egy tárgyhoz, az azt jelenti, hogy az a tárgy onnantól a tulajdonukba tartozik. Szaga az ember számára érzékelhetetlen, de a nyulaknak egyértelműen a tudtukra adja, ki ott a főnök.

 - Végbélmirigy: az ürüléknek összetéveszthetetlen, egyedi szagot kölcsönöz, területjelző funkciója van.

- Lágyékmirigy: "személyazonosságiként" szolgál, rögtön megállapítható, hogy az illető nyuszi hölgy vagy úr, családtag vagy idegen. E mirigy alapján pl. azonnal felismeri egy nőstény a saját kölykét, a hím pedig megállapítja, hogy a nőstény ivarérett-e.


Szaglás

A nyulaknak nagyon jó a szaglásuk. Orrcimpájuk állandóan fel-le mozog, hogy minden szagot meg tudjon érezni az orruk. Ügyeljünk arra, hogy nyulunk lehetőleg ne találkozzon számára kellemetlen szagokkal. Pl. a tisztítószerek, parfümök, cigaretta használatát közelükben mellőzzük.


Hallás

Mivel a nyulak a zsákmányállatok közé tartoznak, természetüktől fogva jól hallanak. Fülüket külön-külön is tudják előre és hátra mozgatni, ezért mindent észlelnek, még azt is, ami a hátuk mögött történik. Mindig készek a menekülésre, ezért a legkisebb hirtelen zaj is gyors menekülést válthat ki. Mivel lényegesen jobban hallanak az embernél, a számunkra normális zörej számukra fülsiketítő lármának is hathat. Ezért ha lehet, ketrecüket ne a tévészobába vagy a legzajosabb helyre tegyük. (Bár egyede válogatja... Némelyik nyuszi kifejezetten szeret tévézni.)


Látás

A nyulaknak tipikus, zsákmányállatokra jellemző szemük van, ami a fejükön oldalt helyezkedik el, s lehetővé teszi, hogy a nyúl körben mindent lásson, még azt is, ami a légtérben történik (így védekezhet a ragadozó madarakkal szemben is). A nyuszik távollátók, távolra jobban, közvetlen közelre rosszabbul látnak. Szürkületben különösen jó a látásuk, viszont az éles fény elvakítja a szemüket. A legkisebb hirtelen mozdulat is kiválthatja a menekülési reflexet, ezért mindig lassan közeledjünk nyulunkhoz, s ne akarjuk villámgyorsan, felülről megfogni, mert mozdulatunk felér egy ragadozó madár okozta riadalommal.


Tapintás

A nyuszi pofáján rengeteg bajusz található, ezekkel remekül tud tájékozódni!