Oltásról, vakcinákról!
Ma Magyarországon a nyulak részére két fertőző halálos betegség ellen háromféle vakcina van forgalomban!
Ezek a betegségek nem gyógyíthatók, csak megelőzni tudjuk őket, ezért a nyulaink vakcinázása elengedhetetlen!
Rövid ismertetésemmel segítséget szeretnék nyújtani a vakcinák kiválasztásához!
Myxovac
Myxomatosis elleni vakcina. A betegséget főleg szúnyogok terjesztik, így tavasztól őszig vannak nagyobb veszélyben állataink!
A kis nyuszik 5 hetes kortól vakcinázhatók! Az oltást izomba kell adni! A vakcinát frissen kell feloldani és azonnal fel kell használni! Nem tárolható a feloldott készítmény!
A vakcina egy éves védelmet biztosít a betegség ellen, ismétlőoltás még az első alkalommal sem kell!
Leporiphylin
RHD (a nyulak vérzéses betegsége) elleni vakcina. A betegség bármely időszakban terjedhet, ezért a téli időszakban is veszélyben lehetnek állataink!
A kis nyuszikat 4-5 hetes kortól lehet oltatni. Az oltás izomba és bőr alá is adható. A vakcina hűtőben tárolható.
Az oltás 6 hónapig nyújt biztos védelmet a betegség ellen, ismétlőoltás még az első alkalommal sem kell!
Pestorin Mormyx
Ez egy kombinált vakcina. A Myxomatosis és az RHD ellen is véd!
A kis nyuszikat 6 hetes kortól lehet oltatni! Az oltást bőr alá kell adni. A vakcinát frissen kell feloldani és azonnal fel kell használni! Nem tárolható a feloldott készítmény!
Az alapimmunizáláshoz ismétlő oltás szükséges, amit négy héttel az első oltás után kell beadatni! Így a készítmény az RHD ellen egy évig véd, Myxomatosis ellen viszont csak hat hónapig.
Hasznos gyógynövények a nyusziknak!
Betegségek kezelése gyógynövényekkel:
Hasmenés: szeder bokor, tölgyfa kéreg és a levelei, enyhébb esetben egy darab banán is segíthet.
Étvágytalanság: gyermekláncfű, az üröm, orbáncfű, menta(szoptatós anyáknak ne!), tölgyfa levelek és a kéreg.
Székrekedés: édeskömény, lenmag, köménymag, kamilla, és üröm.
Nátha / megfázás / hörghurut: kakukkfű, martilapu
Harapás és kisebb sérülések: Calendula vagy árnika kenőcs
Csalán: Kalcium, vas, foszfor és D-vitamin forrás, vértisztító hatású, vérképző, méregtelenítő, anyagcsere és emésztést segítő. Szoptató anyanyulaknak serkenti a tejtermelést és segíti a csontok erősödését a fiataloknak. A még fiatal növényeket kell szedni virágzás előtt, ne legyen nap égetett se kiszáradt. Fel kell akasztani egy árnyékos, levegős helyen és hagyni megfonnyadni. Ezután adható a nyusziknak.
Pitypang (Taraxacum officinalis): Serkenti a mirigy rendszert, vér tisztító hatású, az anyagcserét, emésztést serkenti, vizelethajtó, étvágyjavító, gyomorerősítő és növeli a tejtermelést.
Orbáncfű (Hypericum perforatum): A depresszió ellen hatásos, antibakteriális, fertőtlenítő, fájdalomcsillapító, seb gyógyulását és a szövet-képző. Idegesség, depresszió, szorongás, étvágytalanság esetén is hasznos.
Palástfű (Alchemilla vulgaris): Nyugtató hatású, vérzés, gyulladás, hegesedés esetén, a vér tisztítására és a seb gyúgyulását elősegíti. Ellés után a méh fertőzések megelőzésére.
Mezei szulák (Convolvulus sepium): A "gyomnövény" rendkívül népszerű a nyulasok között. Az emésztési problémák, különösen a kis "szőr gombócok" esetén hatásos. Serkenti és normalizálja az emésztést.
Kakukkfű (Thymus vulgaris): Gyulladáscsökkentő, köptető, tonizáló, fertőtlenítő és emésztést segítő. A kakukkfű segít a légúti megbetegedések, megfázás, hörghurut esetén. Természetes antibiotikus hatása van, de erősíti az immunrendszert is ellentétben a valódi antibiotikumokkal, amelyek tönkre teszik a bélflórákat.
Epeér kokcidiózis
- A nyulak leggyakrabban 2-4 hónapos korukban hullanak el, elsősorban kokcidiózis miatt. A tünetek itt is kokcidiózisra utalnak. Ahhoz, hogy az elhullást megakadályozzuk, nagyon fontos, hogy jódot juttassunk a szervezetükbe. Egy liter ivóvízbe két milliliter 5 százalékos jódot tegyünk. Ezt öt napig kell az állatoknak adni, majd öt napos szünetet követően ismét öt napig. Az eljárás két célt szolgál: egyrészt fertőtlenítjük az ivóedényt, másrészt elpusztítjuk az állat gyomrában lévő káros baktériumokat, mikro flórákat. A vízben feloldott jódot fémedénybe nem szabad önteni, mert reakcióba lép. Kizárólag műanyag edényt használjunk. A higiénia szempontjából fontos, hogy az állat farácson aludjon. A rács lécei közötti rés 15 milliméter széles legyen, így az ürülék kihullik. Ez azért fontos, mert a nyúl megeszi az ürülékét. Főként az éjjelit, mert abban magas a proteintartalom, az ásványi anyag és a B-vitamin. Az ürülék elfogyasztásával az állat tulajdonképpen önmagát fertőzi. Ez a rácsos eljárás 80 százalékos védettséget ad kokcidiózis ellen. Ha ez nem segít, norszulfazollal gyógyítható a betegség. Ebből egy liter vízhez két gramm szükséges. Ezt is öt napig kell adagolni. Hasznos az almaecet "bevetése" is. Egy liter vízhez egy milliliter 9 százalékos almaecet szükséges.
Saját javaslat: állatorvosoknál lehet kapni egy Trisulmix nevezetű készítményt, ami por formájában adagolható. 10kg-nyúlnak a vizébe kell egy teáskanálnyit feloldani. Nálam bevált, és mindenki pozitívan vélekedik róla!
Bélsárpangás
Tünetek: Az állat keveset és nehezen és fájdalmasan ürít, étvágytalan, és másodlagosan csatlakozhat a fő tünetekhez felfúvódás majd elhullás.
Kiváltó ok: akkor a leggyakoribb, ha ballaszt azaz (rostokban) szegény, dugító hatású, vagy túlságosan száraz takarmányokat adunk, de a mozgás hiánya is döntő szerepet játszik a kialakulásában.
Megelőzése: Mindenképpen változatos étrendet biztosítsunk nyulainknak, mindig legyen előttük ivóvíz, és kerüljük a zsúfoltságot.
Hasmenés
Tünetek: Először szétnyomható lágy széklet, majd ez híggá válik. Ennek következménye étvágytalanság és gyengülés.
Kiváltó ok: ha hirtelen térünk át friss zöldtakarmányokra, de okozhatja takarmányváltozás, szennyezett ivóvíz, nyers gyökér és gumós takarmányok vagy felfázás is. Az A- és D-vitamin hiányának egyik kísérő jelensége is lehet.
Megelőzés: A zöld takarmányt mindig fonnyasztva adjuk, friss és tiszta ivóvízzel kínáljuk nyulainkat, gyökér és gumós takarmányokból pedig mindig mértékletesen adjunk napjában csak 4-6 dkg-nyit.
Gyomor és bélhurut
Tünetek: Erősödő hasmenés, néha véres ürülék. Fokozatosan csökkenő étvágy, bágyadtság és végül elhullás. Az elhullást a gyomor és a belek gyulladásos kipirosodása, esetleges bevérzése okozza.
Kiváltó ok: Gyors takarmányváltozás, romlott, szennyezett vagy fagyott takarmány és ivóvíz okozza, de fogrendellenesség is állhat a háttérben. A- és D-vitamin hiánya is kiváltó tényező lehet.
Megelőzés: Soha ne adjunk nyulainknak romlott, penészes, fagyott vagy sáros növényeket, és adjunk vitamin kiegészítőt a szemes abrak mellé.
Felfúvódás
Tünetek: A betegség étvágytalansággal, bágyadtsággal, kezdődik majd a hasfal dobszerűen kifeszül, az állat nyugtalanná válik, fájdalmai lesznek és nehéz légzés lép fel. 12-24 óra alatt fejlődik ki és 1-2 napon belül elhulláshoz vezet.
Kiváltó ok: A felfúvódás a bélsárpangás következménye, mivel a belekben az erjedő takarmánytól gázok képződnek melyek nem tudnak eltávozni a nyúl béltraktusának különleges működése miatt. A betegséget legtöbbször friss, nedves zöldtakarmányok, gyorsan erjedő, romlott eleség, vagy dugító hatású takarmányok adása okozza.
Megelőzés: A zöldet mindig fonnyasztva etessük. A még nem beteg állatokkal is etessünk néhány napig faszénport.
Bélkokcidiózis (nyúlvérhas)
Tünetek: Ismétlődő étvágytalanság, híg zöldes hasmenés, mely később véressé válik. Magas láz (41 C°), súlyos bélgyulladás, végül 4-7 nap múlva elhullás. A betegség általában tömegesen jelentkezik, főként fiatal állatoknál. Gyakori kísérő tünet az orr és nyálfolyás.
Kiváltó ok: A nyúl bélcsatornájában rendesen kimutatható kokcidium nevű véglények okozzák. A bélsáron keresztül fertőzi meg egyik nyúl a másikat. Megbetegedést csak az ellenálló képesség csökkenése, vagy túl sok kórokozó bejutása okoz.
Megelőzés: A padozatnak legalább 1/3 részén rács legyen amely meggátolja, hogy a széklet és a vizelet felhíguljon. Ezáltal a fertőzés kialakulása meggátolható. És növelhető az állat ellenálló képessége.
Májkokcidiózis (májkövesedés)
Tünetek:Gyakori étvágytalanság előzi meg amely erős fertőzés esetén lesoványodást okoz mivel a májkövecskék zárványokként ellepik a májszövetet és a máj rendellenes működését eredményezik. A rendellenes működésének egyik tünete a sárgaság megjelenése.
Kiváltó ok:A kokcídiumok a bélcsatornán keresztül a májba is bejuthatnak és megbetegítik azt.
Megelőzés: lásd bélkokcidiózis.
Hólyagos szájfájás (nyálfolyás)
Tünetek:A száj nyálkahártyája megduzzad és apró piros környékű fehér hólyagocskák keletkeznek melyek később leszáradnak és pörkösödést okoznak. A takarmány felvétele fájdalmat okoz, ezért étvágytalanság és fokozott vízfelvétel lép fel. A nagyfokú nyálelválasztás miatt a nyak, fej és a test elülső része csapzott.
Kiváltó ok:Leginkább fiatal szopós- vagy növendék nyulak betegsége. Nyálkahártyát izgató anyagok vagy vírusos fertőzés okozhatja. Ritkán idősebbek is megkaphatják. Az A- és D-vitamin hiánya hajlamosító tényező.
Megelőzés:Vitamin készítmény adása, a beteg állatok azonnali elkülönítése.
Hasvízkór
Tünetek:A hasfal fokozatosan kitágul, mozgatásnál locsogó hang hallató. A locsogó hangot a hasüregben felgyülemlett savós folyadék okozza mely hashártyagyulladást okoz.
Kiváltó ok:Vérkeringési zavarok, vese és máj elégtelenség, nagyfokú vízfelvétel (vizenyős takarmányozás) esetén a vérsavó a hasüregbe szivárog és ott felhalmozódik.
Megelőzés:Nagyobb víztartalmú takarmányok túlzott adagolásának elkerülése, tisztaság.
Szemgyulladás
Tünetek:Nagyfokú könnyezés lép fel, a szem kötőhártyája megduzzad amely bepirosodik majd később gyennyes váladék jelentkezhet. A szaruhártya is gyulladásba jöhet. A szem végül teljesen elroncsolódhat.
Kiváltó ok:Meghűlés, huzat, poros takarmány, erős napfény, tisztátalanság okozhatja. Más betegségek kísérő jelensége is lehet.
Megelőzés:A szemgyulladást előidéző ártalmak megszütetése, vitamindús táplálék adása.
Orrhurut (nátha)
Tünetek: Gyakori tüsszögés, esetleg köhögés, nehezebb légzés, híg, majd sűrű gennyes orrváladék. Az elülső lábak szőrzete a váladékfolyás következtében csapzottá válik. Előfordulhat láz és étvágytalanság. Enyhébb lefolyás esetén csak folyamatos tüsszögés tapasztalható.
Kiváltó ok: Meghűlés, hirtelen hőmérsékletváltozás, nedves, huzatos elhelyezés. Lehet fertőző megbetegedés is amely állatról állatra terjed.
Megelőzés: Huzat és pormentes, száraz elhelyezés, vitamindús takarmányok adása. A betegségre való hajlam öröklődik, ezért az ilyen családokat zárjuk ki a tenyésztésből.
Ivarszervi hurut és gyulladás
Tünetek: Az ivarszerv begyullad, kipirosodik, majd nyálkás-gennyes váladék ürül, de előfordulhat pörkös felrakódás is.
Kiváltó ok: Alulról huzatos ketrecek, nedves kifutók és tisztátalan elhelyezés okozza.
Megelőzés: Huzatmentes rácsos padozat alkalmazása, istállóban száraz, tiszta almozás.
Rühösség
Tünetek: A fül belső felületén korpás, majd varas felrakódások, később fülgyulladás, mely a belső fülre is átterjedhet. Erősfokú viszketegség, az állat füleit rázza, kaparja, ezért gyakoriak a sebes fekélyek. Előrehaladt betegségeknél kényszermozgások. - Fej rühösség esetén, a fejen pikkelyes felrakódások.
Kiváltó ok: Rühatkák okozzák, melyek a fülkagyló belső felületét, vagy a fej bőrét betegítik meg. Tisztátalanság, fertőtlenítés hiánya idézheti elő. Gyakran terjesztik állatok (egér, patkány, verebek).
Megelőzés: A beteg állatokat különítsük el, tartsuk tisztán a ketreceket, fertőtlenítsünk rendszeresen, és távolítsuk el a kártékony állatokat.
Bőrélősködők
Tünetek: Viszketegség, vakarózás, varas kisebesedések és szőrhullás.
Kiváltó ok: Bolhák, poloskák, szőr és vérszívó tetvek telepedhetnek meg a nyulakban a kellő tisztaság hiányában, vagy más állatok által terjesztve.
Megelőzés: Gyakori takarítás és a kártékony állatok kiirtása.
Gombásodás, szőrhullás
Tünetek: A testen, kisebb területeken szőrhullás, néha varasodás, vagy pikkelyes penészszagú pörkök képződnek.
Kiváltó ok: A szőrtüszőkbe bejutó gombák telepeket alkotnak. Érintkezés útján terjed. Egerek, verebek, stb. terjeszthetik. Emberre is fertőző lehet!!!
Megelőzés: A betegek elkülönítése, gyakori takarítás, fertőtlenítés.
Lábsebesedés, ekcéma
Tünetek: A bőr kipirosodik, a lábakon vagy a farok bőrén apróhólyagocskák majd barnás pörkök keletkeznek, melyek viszketnek és kisebesednek.
Kiváltó ok: Sérülés vagy durva rácsú padozat okozhatja. Hajlamosító tényezők közé tartoznak az ásványi anyag zavarok, vitaminhiány, és az elhanyagolt állapotok.
Megelőzés: Megfelelő padozatú ketrec készítése, vitaminok és ásványi anyagok biztosítása.
Senyvesség, TBC
Tünetek: Lassú, több hétig, vagy hónapig tartó lesoványodás, következik be viszonylag kielégítő étvágy mellett. Jellegzetes külső jelei a borzalt szőrzet, kiálló gerinc, és az elgyengülés.
Kiváltó ok: Növendékek, ritkábban kifejlett állatok betegsége. Legtöbb esetben TBC-s fertőzésről van szó, de más eredete is lehet.
Megelőzés: A beteg állatok kiirtása, megsemmisítése és alapos fertőtlenítés.
Szifilisz (ivarsebesedés)
Tünetek: Az ivarszerveken varas felrakódások, fekélyes sebek képződnek melyek kenőcsös kezelésre nem gyógyulnak.
Kiváltó ok: Baktériumos fertőző megbetegedés, amely elsősorban ivari érintkezés útján terjed. Emberre nem fertőző. A kiírtott állat húsa elfogyasztható.
Megelőzés: Idegen állatokat ne pároztassunk!!! Fedeztetés előtt a betegség kivédése érdekében vizsgáljuk meg az állat ivarszervét.
Pasteurellózis
Tünetek: Orrhurutos tünetek jelentkeznek gyakori tüsszögéssel, az orrnyílásnál a váladék gyakran beszárad vagy folyik. Gyakori a nehezített légzés majd tüdő, mellhártya és szívburokgyulladás jelentkezik. Jellemző a ferde fejtartás, a lesoványodás és végül az elhullás. Heveny lefolyású fertőzés esetén az állatok különösebb előjelek nélkül hullnak el.
Kiváltó ok: A pasteurella baktériumok okozzák melyek az egészséges nyúl légző útjában rendszerint megtalálhatók, betegséget pedig az ellenálló képesség csökkenésével okoz. A betegségre hajlamosít az orrhurut megjelenése, a hibás tartás és takarmányozás is.
Megelőzés: Megfelelő szellőztetéssel és kellő mennyiségű napfény biztosításával valamint helyes tartási körülményekkel és takarmányozással a betegség kiküszöbölhető. A beteg állatokat azonnal különítsük el, és fertőtlenítsünk.
Gerincbénulás
Tünetek: Hátsó végtagok részleges, vagy teljes legyengülése, bénulása, végül lesoványodás esetleg tüdőgyulladás is előfordulhat, majd végül elhullás következi.
Kiváltó ok: Sérülés, nehéz ellés vagy a gerinc idült megbetegedése is okozhatja, de fiataloknál angolkóros megbetegedés következménye is lehet. Kialakulását nagyban elősegítheti az ásványi anyagok hiánya.
Megelőzés: A hajlam öröklődése miatt az ilyen családokból ne neveljünk tenyészállatokat. Adagoljunk ásványi anyag premixeket.
Myxomatózis
Tünetek: Szúnyogcsípést követően szemgyulladás lép fel, az orron és füleke piros duzzanatok jelennek meg, majd később átterjednek az ivarszervekre és egyéb helyekre is. A szemváladék gennyessé válik, orrfolyás valamint nehézlégzés jelentkezik. A duzzanatok miatt kialakul, a betegségre jellemző un. oroszlánfej. Rendszerint a betegség elhullással végződik.
Kiváltó ok: Vírusos megbetegedés melyet vérszívó rovarok (szúnyog, légy) terjeszt. Később a betegség érintkezés útján is terjed.
Megelőzés: Tartsuk távol a vérszívó rovarokat, szereljünk fel szúnyoghálót a nyílászárókra. A beteg állatokat azonnal irtsuk ki, az állat hulláját semmisítsük meg, majd alaposan fertőtlenítsünk.
Sebesedések, tályogok
Tünetek: A bőrön felületi sebek, néha kelésszerű daganatok keletkeznek, melyek előbb tapintásra kemények majd megpuhulnak.
Kiváltó ok: Verekedések következtében a sérülések, harapások elfertőződnek, de okozhatja szájon és környékén a takarmány is, amely elgennyesedhet. Néha kiváltó ok lehet fagyás is.
Megelőzés: A verekedésre hajlamos állatokat különítsük el, és szüntessük meg a sérüléseket kiváltó tényezőket.
Vetélés
Tünetek: A vemhesség 2. hetében életképtelen magzatok ellése.
Kiváltó ok: Sérülések, hideg ivóvíz, és takarmányozási hibák okozhatják.
Megelőzés: A vemhes nyulaknak teljes nyugalomra van szükségük, ezen kívül vitamindús takarmányok adásával és gondos ápolással kiküszöbölhető.
Magzatfalás
Tünetek: Ellés után a fészekben félig összerágott fiókák a fészekben vagy azok hiánya.
Kiváltó ok: Ellés idején néha lázas az anya és a magzatburok után a fiókáit is felfalhatja, de okozhatja ijedség, idegesség vagy egyszerűen rossz szokás.
Megelőzés: Ellés előtt mindenképp adjunk anyanyulunknak hideg vizet és nyalósót, és a ketrecet nyugodt helyen tartsuk.
Epeér kokcidiózis
- A nyulak leggyakrabban 2-4 hónapos korukban hullnak el, elsősorban kokcidiózis miatt. - válaszolja Szidor Imre állatorvos.
- A tünetek itt is kokcidiózisra utalnak. Ahhoz, hogy az elhullást megakadályozzuk, nagyon fontos, hogy jódot juttassunk a szervezetükbe. Egy liter ivóvízbe két milliliter 5 százalékos jódot tegyünk. Ezt öt napig kell az állatoknak adni, majd öt napos szünetet követően ismét öt napig. Az eljárás két célt szolgál: egyrészt fertőtlenítjük az ivóedényt, másrészt elpusztítjuk az állat gyomrában lévő káros baktériumokat, mikro flórákat. A vízben feloldott jódot fémedénybe nem szabad önteni, mert reakcióba lép. Kizárólag műanyag edényt használjunk. A higiénia szempontjából fontos, hogy az állat farácson aludjon. A rács lécei közötti rés 15 milliméter széles legyen, így az ürülék kihullik. Ez azért fontos, mert a nyúl megeszi az ürülékét. Főként az éjjelit, mert abban magas a proteintartalom, az ásványi anyag és a B-vitamin. Az ürülék elfogyasztásával az állat tulajdonképpen önmagát fertőzi. Ez a rácsos eljárás 80 százalékos védettséget ad kokcidiózis ellen. Ha ez nem segít, norszulfazollal gyógyítható a betegség. Ebből egy liter vízhez két gramm szükséges. Ezt is öt napig kell adagolni. Hasznos az almaecet "bevetése" is. Egy liter vízhez egy milliliter 9 százalékos almaecet
szükséges.
Saját javaslat: állatorvosoknál lehet kapni egy Trisulmix nevezetű készítményt, ami por formájában adagolható. 10kg-nyúlnak a vizébe kell egy teáskanálnyit feloldani. Nálam bevált, és mindenki pozitívan vélekedik róla!